EN CZ Archiv Přihlášení Vstupenky online

Spojení s německojazyčnou literaturou a výročím Franze Kafky

Čestný host 29. ročníku byl vybrán v návaznosti na výročí Franze Kafky. Stal se jím literární program Das Buch, který je stálou součástí Světa knihy Praha. Pro rok 2024 pod názvem Das Buch – německojazyčná literatura.

V programu čestného hosta budou široce zastoupeni autoři a mluvčí všech tří zemí německojazyčného prostoru, tedy Německo, Rakousko i Švýcarsko. Program, připravovaný společně Goethe-Institutem ČR, Rakouským kulturním fórem v Praze a Velvyslanectvím Švýcarské konfederace, představí bohatství současné německojazyčné literatury napříč žánry. Návštěvníky veletrhu seznámí s německy psanou beletrií, komiksem, dětskou literaturou, ale i filozofickými a publicistickými texty. Tematicky se zaměří na počiny a tendence reflektující současný stav společnosti a odrážející specifické vazby Česka na sousední země. 

Německojazyčná knižní produkce a nakladatelství z Německa a Švýcarska se kromě stánku Das Buch budou prezentovat také na stánku German Stories Collective, jehož organizátorem je Frankfurtský knižní veletrh (KB002, Křižíkův pavilon B).

Nejen čestného hosta, ale celý letošní program ovlivnilo významné literární výročí: 3. června uplyne sto let od úmrtí Franze Kafky – německy píšícího a v Praze žijícího spisovatele. Mottem 29. ročníku se stal Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.“ Odráží filozofickou linku festivalu, která se odvíjí od úvah o smyslu literatury a toho, jak mění náš vnitřní život. Program nabídne besedy o Kafkově tvorbě i inspiracích, které z ní čerpají, zahájení obstará koncert pro veřejnost v podání Kafka Bandu, kapely zhudebňující Kafkovy texty. Kafkovké výročí akcentuje i vizuál studia dvorního grafika Světa knihy Praha Pavla Fuksy. Pozorný divák v jeho návrhu rozpozná hmyzím pohledem rozostřeného brouka z povídky Proměna.