EN CZ Archiv Přihlášení Vstupenky online

Soutěž o nejlepší expozici Svět knihy Praha 2024

Soutěž o nejlepší expozici na 29. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2024 má své vítěze a oceněné. Přečtěte si v přiložené zprávě.

Svět knihy Praha 2024 ohlédnutí za tím nejzajímavějším

Stáhněte si Sborník a přečtěte si o tom nejzajímavějším, co se na 29. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2024 událo. 

Svět knihy Praha 2024 přilákal na 60 tisíc návštěvníků

29. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přilákal na Výstaviště Praha od čtvrtka 23. do neděle 26. května na 60 tisíc malých i velkých čtenářů. Mezi nejpopulárnější autory patřila dle očekávání manželská dvojice Alexandra a Alexander Ahndorilovi a irský romanopisec John Boyne. Velkému zájmu se těšila berlínská vypravěčka Olivie Wenzelová, německá spisovatelka Lin Rinová, rusky píšící spisovatelka arménského původu Narine Abgarjanová, kreslíř a ilustrátor Nicolas Mahler, německý prozaik Bernhard Schlink, francouzský autor komiksů Alexis Nolent alias Matz, nebo jeden z největších současných švýcarských spisovatelů Peter Stamm. Z českých spisovatelů zazářila Karin Lednická, Radka Denemarková, Bianca Bellová, básník Petr Borkovec, scifista Ondřej Neff či vítězka letošní Magnesie Litery Alena Machoninová. Laureátkou ceny Jiřího Theinera se na dálku stala Elif Şhafaková. Svou popularitu potvrdila sekce určená malým čtenářům. Téma Literatura jako hlas svobody opět rezonovalo se současnou společenskou a politickou situací ve světě, stejně jako program ukrajinské literatury, který nadále pomáhá ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Nadcházející jubilejní 30. ročník se odehraje na Výstavišti Praha 15. – 18. května 2025. Čestným hostem bude Portugalsko.

Vyjádření k cílenému raketovému útoku na tiskárnu knih Faktor-Druk

Celý náš knižní obor právě prožívá největší knižní svátek roku, užíváme si nesmírně pozitivní a nabíjející atmosféru Světa knihy Praha. Přesto a právě proto, prosím, věnujte pozornost následujícím řádkům.

Srdcem ukrajinského knižního a polygrafického průmysl je město Charkov na východě země. Ve čtvrtek, právě v den, kdy začínal náš Svět knihy, tam došlo k cílenému raketovému útoku na tiskárnu knih Faktor-Druk, která je jednou z největších tiskáren v Evropě, je spojena s nakladatelstvím Vivat. Tato tiskárna vyrábí ve velké míře učebnice a dětské knihy. Byly zničeny výrobní linky, zahynulo sedm zaměstnanců tiskárny, desítky byly zraněny.

Více čtěte v přiloženém dopise.

Svět knihy Praha 2024 přivítá hosty ze 40 zemí a regionů

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2024 nechá prostřednictvím 801 účinkujících nahlédnout do současné literatury 40 zemí a regionů, čímž o třetinu překonává předchozí ročník. Program, který se od 23. do 26. května opět uskuteční na Výstavišti Praha, obsáhne širokou škálu autorů a stylů. Literaturu pro děti a mládež reprezentuje irský romanopisec John Boyne, jehož kniha Chlapec v pruhovaném pyžamu se stala moderní klasikou. Z hvězdných jmen německojazyčných zemí přivítáme Bernharda Schlinka, Petera Stamma nebo Tanyu Stewnerovou ad. Svět knihy Praha provází citát Franze Kafky „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás“ a veletrh si řadou akcí připomíná sté výročí úmrtí tohoto světoznámého literáta z Prahy.  Více informací najdete v tiskové zprávě.

Central and East European Book Market

Druhý ročník profesní programové sekce v rámci Světa knihy Praha

Součástí mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha je již podruhé programová sekce nazvaná Central and East European Book Market. 

CEEBM slouží jako platforma k setkávání a výměně zkušeností profesionálům z knižní branže v zemích středoevropského a východoevropského prostoru. Letošní ročník provází markantní nárůst zájmu o individuální obchodní schůzky a v odborných diskusních panelech figurují témata jako bibliodiverzita anebo hledání možností mezinárodní komunikace prostřednictvím literatury či filmu.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Informace ke konání příštích ročníků Svět knihy Plzeň a Svět knihy Praha

Máme pro vás důležité sdělení ohlední konání Světa knihy Plzeň 2024. Bohužel nebude možné jej v letošním roce uspořádat a to z důvodu rekonstrukce areálu DEPO2015, která se termínově shoduje s naší akcí. Omlouváme se, že Vás informujeme až nyní, ale stále jsme doufali, že najdeme nějaké řešení. Vzhledem k tomu, že zavedené místo konání bychom neradi měnili, věříme, že se s vámi opět můžeme těšit na viděnou v nově zrekonstruovaném prostoru v roce 2025.

Známe ale termíny konání příštích dvou ročníků Světa knihy Praha, které s vámi s potěšením sdílíme:

  • 15. - 18. 5. 2025
  • 14. - 17. 5. 2026.

Budeme se těšit na spolupráci.

Tým Svět knihy.

ČESTNÝ HOST DAS BUCH přiblíží německojazyčnou literaturu

Program připravuje Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Das Buch prezentuje současnou literaturu Německa, Rakouska i Švýcarska v celé její šíři: od beletrie a dětské literatury přes filozofii až po komiks, slam poetry či zin. Svou tvorbu, mnohdy v nových českých překladech, představí prvotřídní autorky a autoři, mimo jiné Rakouskou státní cenou za literaturu pro děti a mládež opakovaně vyznamenaný Michael Stavarič, nejnovější nositel Německé knižní ceny Tonio Schachinger či jeden z největších švýcarských spisovatelů Peter Stamm, který se na Svět knihy Praha vrací. Z Německa přijede autorka bestsellerů Judith Hermannová a také nejvýznamnější Kafkův životopisec Reiner Stach. Právě odkaz Franze Kafky se jako pojítko německého jazyka a Prahy rovněž výrazně promítá do programu 29. ročníku, který připadnul na rok stého výročí Kafkova úmrtí. Svět knihy Praha navíc provází jako motto Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás." Das Buch přináší témata spojená s filozofií, inkluzí v různých podobách i dětskou literaturou. Bohatý literární program a knižní nabídka lákají milovníky literatury od 23. do 26. května na Výstaviště Praha.

 Více informací se dozvíte v přiložené tiskové zprávě. 

Další podklady najdete na press centru zde: https://bit.ly/presscentrumsvetknihy24

 

Svět knihy Praha 2024

Pozvání na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, jež se opět koná na Výstavišti Praha, platí od 23. do 26. května. Do programu 29. ročníku se promítá sté výročí smrti Franze Kafky. Čestným hostem se stal tradiční festivalový projekt Das Buch, pro rok 2024 pod názvem Das Buch – německojazyčná literatura. V celé šíři představí autory a mluvčí Německa, Rakouska a Švýcarska.

Program věnovaný Kafkově výročí se bude zaobírat jeho tvorbou i inspiracemi, které z ní vychází. Odkaz pražského německy píšícího spisovatele se odráží rovněž ve vizuálu od grafického studia Pavla Fuksy a také v mottu letošního ročníku, jímž je Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás."

Se jménem Franze Kafky, ale i dalších významných českých literátů, jako je Jaroslav Seifert či Karel Čapek, se návštěvníci navíc setkají v nově nazvaných programových sálech.

Vedle prezentace literatury německojazyčných zemí pokračuje program podporující dětské čtenářství a zavedená sekce Literatura jako hlas svobody poskytne prostor těm, kteří svobodně mluvit nemohou.

Více informací se dozvíte v tiskové zprávě. 

Další podklady najdete na press centru zde: https://bit.ly/presscentrumsvetknihy24

V případě dotazů či zájmu o rozhovor s ředitelem Radovanem Auerem nebo dramaturgem Guillaumem Bassetem kontaktujte:

Pavla Umlaufová          

e: pavla.umlaufova@piaristi.cz

t: +420 723 901 326

Svět knihy Plzeň 2023 zaplní prostor DEPA2015 22. a 23. září

Zhruba pět desítek vystavujících nakladatelství představí svou publikační činnost za první pololetí roku i aktuálně vydané tituly. Program festivalu je namíchán tak, aby zaujal jak mainstreamové čtenáře, tak veřejnost či malé čtenáře s učiteli nebo rodiči. Letošní dramaturgie se zaměří mimo jiné na téma "Autoři bez hranic", jež jsou překračovány fyzicky i mentálně. Premiérová Galerie novinek poskytne návštěvníkům širší přehled o knižní produkci pro podzimní a vánoční trh. Arelá DEPO2015 bude pro návštěvníky veletrhu otevřen vždy od 8:45 do 19h.

Podrobnosti programu naleznete v přiložené TISKOVÉ ZPRÁVĚ nebo na našich webových stránkách.

PROGRAMOVÉHO PRŮVODCE, fotografie v tiskové kvalitě a grafiku si můžete stáhnnout na press centru.

V případě dotazů je vám k dispozici Jana Chalupová, jana.chalupova@svetknihy.cz, +420 603 439 943.

Pro milovníky literatury se vrací Svět knihy Plzeň v původním dvoudenním formátu

Tým Svět knihy připravuje letos již 4. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň. Ten zaplní prostor DEPO2015 v termínu 22. a 23. září. Zhruba šest desítek vystavujících nakladatelství představí svou publikační činnost za první pololetí roku i aktuálně vydané tituly. Program festivalu je určený pro širokou či odbornou veřejnost a malé čtenáře s učiteli nebo rodiči. Objeví se v něm jak renomovaní, tak i mladí a začínající domácí autoři. Letošní dramaturgie se zaměří mimo jiné na téma “Autoři bez hranic”, kde jsou bořeny hranice nejen mezi zeměmi, ale také v mysli a tvorbě autorů i každého z nás. Premiérová Galerie novinek poskytne návštěvníkům přehled o knižní produkci pro podzimní a vánoční trh vystavujících subjektů, zároveň doplněné o řadu dalších zajímavých nakladatelů.

Svět knihy Praha 2023 překonal o víkendu návštěvnické hranice

Mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy Praha se vrátil na Výstaviště Praha v Holešovicích 11. až 14. května 2023 a byl výjimečný především z hlediska tématu. Koncept „Autoři bez hranic“ vyzdvihoval všechny autory překračující pomyslné hranice a překonal i své hranice návštěvnosti. Svět knihy Praha během čtyř dnů navštívilo lehce pod 60 tisíc čtenářů. Zahraničními osobnostmi festivalu byli ruský literární provokatér Vladimir Sorokin, ukrajinská literární hvězda Serhij Žadan nebo německý autor krimi Volker Kutscher. Za nejpopulárnější české autory zvolili návštěvníci  spisovatelku Alenu Mornštajnovou, Kateřinu Tučkovou a Michaela Žantovského. Laureáty ceny Jiřího Theinera se stali Íránci a Íránky bojující proti totalitnímu režimu. Své místo na festivalu získal nový projekt Central and East European Book Market, svou popularitu potvrdila sekce určená malým čtenářům Rosteme s knihou a Svět knihy Praha neslevil z podpory Ukrajiny v pomoci ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Stovky vystavovatelů našli návštěvníci Světa knihy Praha 2023 ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehrála v areálu Výstaviště ve stanech. 29. ročník se uskuteční 23. – 26. května 2024 a zaměří se na literaturu německojazyčných autorů.


    * FOTOGRAFIE V TISKOVÉ KVALITĚ ze všech programů můžete hned po jejich proběhnutí stáhnout.

    * Prosím, při jejich použití uvádějte kredit: ARCHIV SVĚT KNIHY PRAHA 2023.

    * DALŠÍ PODKLADY najdete na press centru.

Evidence jednotlivých ročníků Svět knihy Praha konaných v letech 2017 - 2022

Jako cenný zdroj informací o programu, dramaturgii a průběhu posledních ročníků literárního festivalu a knižního veletrhu Svět knihy Praha si stáhněte pdf programů, finální sborníky či tiskové zprávy.