EN CZ Archiv Přihlášení Vstupenky online

CENA JIŘÍHO THEINERA

Cena Jiřího Theinera 2024 bude udělena Elif Shafakové

Cenu pojmenovanou po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship vyhlašuje Svět knihy, s.r.o. - společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Původně byla určena žijící osobnosti nebo aktivní instituci působící v zahraničí, která svým počinem či dlouhodobým snažením významně přispívá k šíření a propagaci české literatury mimo ČR.

V roce 2022 se její zaměření změnilo na ocenění za boj za svobodu slova. Cena je spojena s finanční prémií ve výši 1000 USD. Cena Jiřího Theinera byla poprvé udělena v roce 2011 polskému bohemistovi, překladateli a novináři Andrzeji Jagodzinskému. V roce 2023 pak exilovému perskému nakladatelství Naakojaa zastoupenému jeho ředitelem Tinoushem Nazmjou.

V roce 2024 proběhne vyhlášení a předání Ceny Jiřího Theinera již tradičně na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2024 ve čtvrtek 23. května.

Nominace mohou každoročně zasílat zástupci odborné veřejnosti – nakladatelé, knihovníci, univerzitní pracovníci, instituce či média. Nominace musí obsahovat celé jméno navrhované osoby, respektive název instituce, včetně kontaktu na nominovaného a zdůvodnění jeho zásluh. 

Oceněného vybírá pětičlenná komise, kterou jmenuje společnost Svět knihy, s.r.o. Stálým a čestným členem komise je syn Jiřího (George) Theinera Pavel Theiner.